FAQ

چرا آزمون یوس؟سیستم دانشگاه های ترکیه بر چه اساس طراحی شده؟

دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ترکیه در هر سال تحصیلی موظف به پذیرش سهمیه‌ای بالغ بر 4500 دانشجوی خارجی (غیر ترک) هستند. در این راستا سازمان ÖSYM (مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجو) ترکیه متولی برگزاری آزمونی به نام (YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı،آزمون دانشجویان خارجی،شده که همه ساله در ماه آوریل و می(April&May) در کشور ترکیه و چند کشور منطقه به‌طور همزمان برگزار می‌شود.
با توجه به سطح علمی بالای دانش آموزان دبیرستانی در ایران در مقایسه با داوطلبان سایر کشورهای منطقه، شدت پایین تررقابت و تعداد شرکت کنندگان کم تر در کنکور یوس نسبت کنکور ایران داطلبان ایرانی از شانس بالایی برای موفقیت و دستیابی به رشته های برتر(پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) برخودارند.

سیستم آموزشی دانشگاه های ترکیه کاملا منطبق بر آموزش آمریکاست و زبان قابل انتخاب است اما انتخاب زبان انگلیسی برای دانشجویان مقرون به صرفه نیست.تقویم آموزشی دانشگاه‌های ترکیه تقریباً همانند دانشگاه‌های ایران است بدین ترتیب که شروع ترم پائیز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه و ترم بهار از فوریه آغاز و در ماه ژوئن به انتها خواهد رسید و ترم‌های تابستانی از جولای تا آگوست خواهد بود.

مواد آزمون یوس

جهت سنجش استعدادهای آموزشی پایه در آزمون یوس (YOS) فقط ریاضی، هندسه و هوش در حد کنکور مطرح می گردد که به اعتقاد من همگی 1 درس و در یک راستا و جهت اند( شامل 80 سؤال تستی 5 گزینه‌ای در مدت زمانی حدود 90 دقیقه به دو زبان انگلیسی و ترکی طراحی می‌شود و مبنای اصلی پذیرش دانشجو است)

با لحظه ای درنگ این آزمون را با کنکور ایران مقایسه کنید!مطالعه ی بیش از 40 کتاب از 3 سال تحصیلی و مطالعه ی دروس عمومی در کنار دروس اختصاصی چه کار زجرآوری است که اغلب ما آن ار تجربه کرده ایم ولی ریاضی و هندسه و هوش همگی در یک جهت حرکت می کنند و با یک برنامه ریزی و نظارت منظم، یک ناظر کاربلد و یک مدرس کارآزموده،استاد بابک کمالی،(آقای یوس) قطعا شما را برفراز موفقیت به پرواز در خواهد آورد.این آزمون قبلا به صورت سراسری برگزار می شد ولی از سال 2011 با تغییر قوانین هر دانشگاه به طور مجزا اقدام به برگزاری آزمون می کند.

آزمون یوس برای چه رشته هایی است؟آیا میتوانم با آزمون یوس پزشکی یا دندان قبول شوم یا فقط مختص داوطلبان ریاضی و رشته مهندسی است؟

  • با آزمون یوس امکان تحصیل در کلیه رشته‌های فنی مهندسی، پزشکی، هنر و علوم انسانی(حتی رشته هایی مثل مد، رقص و …که در ایران وجود ندارد) در دانشگاه‌های ترکیه فراهم است.فقط نمره ای که باید داوطلب در هر رشته کسب کند متفاوت و برای رشته های پزشکی بالاتر از بقیه رشته هاست.

مراحل و شرایط شرکت در آزمون یوس و ورود به دانشگاههای ترکیه چگونه است؟

آیا دانشگاههای ترکیه اعتبار کافی دارند؟

منابع آزمون یوس ترکیه چیست؟

مژده مژده

  • مشکل بزرگی که داوطلبان کنکور یوس با آن مواجه هستند تعداد زیاد تست های کنکور یوس و نبود منبع و مرجع مناسب برای کنترل جواب تست هایی است که به حل آنها می پردازند این مورد با همت و تلاش شبانه روزی استاد بابک کمالی و مجموعه یوسیران مرتفع گردیده و کتاب پاسخنامه(کمک درسی) تست های پوزا به قلم آقای ریاضی ایران به نگارش در آمده و مشکل بزرگ داوطلبان را حل نموده است.این مجموعه اولین و تنها پاسخنامه ی کلیه ی تست های کتاب پوزا در ایران است و امیدواریم در موفقیت داوطلبان کنکور ترکیه تاثیر به سزایی داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون یوس چیست؟