آزمون یوس

آزمون یوس‌(YOS)

که مخفف کلمه‌ «Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı» است، آزمونی است که هرسال از سمت دانشگاه‌های خصوصی و دولتی کشور ترکیه برگزار می­‌گردید. این آزمون مختص دانشجویان خارجی یا به عبارت دیگر معیاری برای سنجش دانشجویان غیراتباع است که قصد دارند در کشور ترکیه و به زبان ترکی تحصیل کنند.

تحصیل در ترکیه در کنار گزینه‌هایی مانند تحصیل در ایتالیا، تحصیل در روسیه یا حتی تحصیل در اروپا قرار می‌گیرد. هرکدام از این گزینه‌های مهاجرت تحصیلی مزایا و معایب مختص خود را دارد که با بررسی جزئیات هریک امکان انتخاب برای فرد فراهم است.

در حال حاضر آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه(YOS)، در مقایسه با آزمون‌های کشورهای اروپایی جزو آزمون‌های نسبتا ساده به‌شمار می‌آید و پذیرش تحصیلی در ترکیه روند دشواری ندارد.

معرفی آزمون یوس

آزمون YOS تا سال ۲۰۱۰ به صورت سراسری و با عنوان MYOS و توسط نظام آموزشی کشور ترکیه برگزار می‌­شد و نتایج توسط همان سازمان سنجش اعلام می‌شد. از سال ۲۰۱۲، طبق قوانین مصوب شده، این آزمون به صورت جداگانه توسط اکثر دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. برخی دانشگاه‌ها این آزمون را برگزار نمی‌کنند و باتوجه‌به نتیجه آزمون بقیه دانشگاه‌ها دانشجویان را پذیرش می‌کنند.

در ادامه مقاله به معرفی آزمون یوس، منابع و همچنین شرایط ثبت‌نام خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.